Pravidla ledního hokeje

Hokej je pro Čechy vpravdě národní sport a s trochou nadsázky lze říct, že odborníků na něj je u nás něco přes deset milionů. Ani hokejovému národu ale občas nezaškodí zopakovat si pravidla. Ta oficiální mají v současné podobě přes 150 stránek, běžnému fanouškovi toho ale postačí znát o něco méně…

Základní podoba hry

Lední hokej je hra pro dva týmy hraná na definovaném hokejovém hřišti. Proti sobě nastupuje vždy 6 hráčů na každé straně, jeden brankář a pět hráčů v poli. Základním předmětem je gumový hokejový puk,který hráči ovládají hokejovými holemi. Cílem je v souladu s pravidly dopravit puk do brány soupeře. Hru řídí a kontrolují tři, případně čtyři, rozhodčí.

Hokejové hřiště

Velikost hokejového hřiště je pro zápasy organizované Mezinárodní hokejovou federací (IIHF) stanovena následovně: délka hřiště je 60-61 metrů, šířka 29-30 metrů. Definován je i poloměr zaoblení rohů, konkrétně 7-8,5 metru.

Ovládání puku při hře

Hlavním způsobem kontroly puku je hokejová hůl, hráči však mohou měnit směr jeho pohybu kteroukoliv částí těla či bruslemi. Z tohoto pravidla platí následující výjimky: hráč nesmí přihrát puk svému spoluhráči rukou, pokud se nachází mimo své obranné pásmo. Stejně tak není možné vstřelit gól jinak než hokejkou, pokud by se tak stalo úmyslně.

Postavení mimo hru (ofsajd)

Situace „postavení mimo hru“ nastává ve chvíli, kdy hráč vjede do útočného pásma dříve než puk. V tu chvíli je rozhodčím postavení mimo hru signalizováno a hráči útočícího mužstva musí pásmo opustit. Pokud se tak stane, situace končí a hra pokračuje dále bez přerušení. V případě, že hráči útočícího mužstva pásmo nepustí a pokračují ve hře tím, že se dotknou puku nebo aktivně napadají soupeře, hra je přerušena a dochází k vhazování v obranném pásmu původně útočícího mužstva.

Tip: podívejte se na hokejové poháry.

Zakázané uvolnění

K zakázanému uvolnění dochází, pokud hráč vystřelí puk z prostoru své vlastní poloviny a ten přejde bez toho, aniž by došlo ke kontaktu hráče kteréhokoliv mužstva, přes všechny čáry, až za brankovou čáru soupeře. V takovém případě je hra přerušena a vrací se do obranného pásma mužstva, které puk ze své poloviny vystřelilo.

Fauly a tresty

Za hru v rozporu s pravidly jsou hráčům udělovány tresty. Může se jednat buď o tresty pro celý tým, kdy je mužstvo po určitou dobu (2 nebo 5 minut) oslabeno a nuceno hrát ve čtyřech (případně ve třech, pokud dojde k souběhu dvou a více trestů) hráčích, anebo o tresty osobní, kdy je daný hráč vyloučen na 5 či 10 minut, případně do konce utkání.

Leave a comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *